The 2017 NEA is here again.
Organizers of the award show set to take place on September 3, 2017 in New York City, have released the full nominees list.
See ful liselow:
Best Single
Wizkid – Come closer ft Drake
Phyno – Fada Fada ft Olamide
Davido – IF
Tekno – Pana
Psquare – Bank alert
Olamide – Who you epp
Mr Eazi – Leg over
Runtown – Mad over you
Best Africa Female Artist
Amanda Black
Victoria Kimani
Becca
Vanessa Mdee
Butera Knowless
Sheeban Karungi
Efya
Queen Vee
Best Afropop Male Artist
Davido
Mr Eazi
Kiss Daniel
Runtown
Tekno
Wizkid
Best Afropop Female Artist
Omawumi
Niniola
Seyi Shay
Simi
Tiwa Savage
Yemi Alade
Best Album
Adekunle Gold – Gold
MC Galaxy – MMM
Falz & Simi – Chemistry
Olamide – Glory
Kiss Daniel – New Era
Phyno – The Playmaker
Mr Eazi – Life Is Eazi
Davido – Son Of Mercy
Best Diaspora
Wale
Rotimi
Ayo Jay
Bils
Jidenna
Jaycube
Wurld
Tinnie Tempah
Black Excellence
Best Diaspora TV star
Rotimi
Chke Okonkwo
Uzo Aduba
Yvonne Orji
Dayo Okeniyi
Okieriete Onaodowan
Best Africa Male Artist
Casper Nyovest
Stonebwoy
Diamond Platnumz
Sarkodie
Eddie Kenzo
Sauti Sol
Nasty C
Toofan
Best Actor
Blossom Chukwujekwu
Gabriel Afolayan
OC Ukeje
Ramsey Nouah
Sambasa Nzeribe
Wale Ojo
Best New Act
Tjan
Dremo
Dotman
Mayorkun
Sugarboy
Zoro
Best Actress
Rita Dominic
Funke Akindele-Bello
Sola Sobowale
Ireti Doyle
Adesua Etomi
Ivie Okujaye Egboh
Best Lead Role In Film
Ama K Abebrese
Chris Attoh
Korto Davis
Majid Micheal
Jackie Appiah
Yconne Okoro
Best Rap Act
Falz
Ice Prince
Mz Kiss
Olamide
Phyno
Skales
Best Indigenous
9ice
Adekunle Gold
CDQ
Flavor
Olamide
Phyno
Best Music Video
Aduke – Tjan
All Over – Tiwa Savage
Bank Alert – Psquare
Come Closer – Wizkid
IF – Davido
YOLO – Seyi Shay
Best Collabo
Come Closer – Wizkid Ft Drake
Iskaba – Wande Coal FT DJ Tunez
Ko Funny – CDQ FT Davido
Only Girl – Adekunle Gold FT Moelogo
Temper – Skales FT Burna Boy
Up To Something – Iyanya FT Don Jazzy & Dr Sid
Best Picture
76
Ayamma
Lotanna
Oloibiri
Somewhere In The Dark
The Wedding Party
Best Director
Chris Eneaji
Eric Aghimien
Muyiwa Aluko
Steve Gukas
Toka MCbaror
Walter Banger
Best Supporting Actress
Adunni Ade
Ini Dima Okojie
Judith Audu
Kehinde Bankole
Somkele Iyama
Theresa Edem
Best Supporting Actor
AY
Gbenga Titiloye
Nkem Owoh
Richard Mofe Damijo
Rotimi Salami
Jide Kosoko
Best Inspiration
Cobhams Asuquo
Frank Edwards
Nathaniel Bassey
Sinach
Timi Dakolo
Waje
Best Entertainment Executive
Don Jazzy
Idris Olorunnimbe
Emperor Geezy
Paul O
E-Money
Tobi Sanni Daniel
Adetoro Fawoshere
Dbanj
Best Photographer
Kelechi Amade
TY Bello
Obi Somto
Sunmisola Olorunnisola
Tobbinator
Anuel
Best OAP
Gbemi Olateru
Tosin Bucknor
Big Tak
N6
Osam
Yaw
Â
Best TV Show
Big Brother Naija
Jenifa’s Diary
Meet The Inlaws
Nigeria Police’s Beyond Your Sight
Our Best Friend’s Wedding
The Life Of A Nigerian Couple
Best Lead TV
Efe
Funek Akindele
Lilian Esoro
Okey Uzoeshi
Oreka Godis
Seyitan
Â
Best Online Comedy
Craze Clown
Emmanuella
Chief Obi
Wole Arole & Asiri
Foxy P
Wowo Boyz
Â
Best TV Lifestyle Presenter
Seyitan
Ehiz
Bolanle Olukanni
VJ Adams
Stacy Ike
Nancy Isime
Â
Â
Best Afro Soca Artist
Fay-Ann Lyons
Machel Montano
Melly Rose
Olatunji Yearwood
Skinny Fabulous
Teddyson Johnson
Best Dancehall
Burna Boy
Cynthia Morgan
Ketchup
Harrysong
Patoranking
Timaya
Best Music Producer
DJ Soupamodel
Kriz Beatz
Masterkraft
Spellz
Young D
Sarz
Legendury Beatz
Young John
Most Promising
Deshinor
Gabzy
Ike Chucks
Moelogo
Nonso Amadi
Odunsi
Best Disc Jockey
DJ Jimmy Jatt
DJ Neptune
DJ Humility
DJ TTB
DJ Spinall
DJ Prince
DJ Xclusive
DJ Consequence
Best Diaspora Disc Jockey
DJ Dee Money
DJ Femsta
DJ GQ Mike
DJ EL G
DJ Tunez
DJ Cuppy
DJ Ecool
DJ Afoo
Best DJ Non-Nigerian/African
DJ Lebbie (SL)
DJ Mensah (GH)
DJ Bossman (LIB)
DJ Joe Mfalme (KQ)
DJ Slick Stuart & Roja (UG)
DJ Vyrusky (GH)