The Organizers of AFRICAN MUZIK MAGAZINE AWARDS (AFRIMMA)2019 has released list of nominees which caters to all musical genres including but not limited to: Afrobeats, Assiko, Bongo, Decale, Funana, Genge, Highlife, Hiplife, Kwaito, Lingala and Soukous.

AFRIMMA 2019 edition will occur on the 26th and 27th of October 2019 at the Dallas Bomb Factory, TX.

See AFRIMMA 2019 – Full List of Nominees below πŸ‘‡

Best Male West Africa –
Davido – Nigeria
Kuami Eugene – Ghana
King Promise – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Wally B. Seck- Senegal
Ariel Sheney– Ivory Coast
Sidiki Diabate – Mali
Stonebwoy – Ghana
Wizkid- Nigeria
Mr Eazi – Nigeria

Best Female West Africa –
Aya Nakamura – Mali
Simi – Nigeria
Becca -Ghana
Teni- Nigeria
Adiouza – Senegal
Josey – Ivory Coast
MzVee – Ghana
Tiwa Savage- Nigeria
Yemi Alade- Nigeria
Niniola- Nigeria

Best Male East Africa –
Ali Kiba – Tanzania
Diamond Platnumz – Tanzania
Harmonize – Tanzania
Nyashinski – Kenya
Juma Jux – Tanzania
Eddy Kenzo – Uganda
Khaligraph Jones – Kenya
Ommy Dimpoz – Tanzania
Rayvanny – Tanzania
The Ben – Rwanda

Best Female East Africa –
Vinka – Uganda
Victoria Kimani – Kenya
Vanessa Mdee – Tanzania
Akothee – Kenya
Nandy – Tanzania
Sheebah Karungi – Uganda
Fena Gitu (Fenamenal) – Kenya
Knowles Butera – Rwanda
Rema Namakula –Uganda
Juliana Kanyomozi- Uganda

Best Male Central Africa –
Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
Stanley Enow – Cameroon
Preto Show – Angola
Naza– Congo
Ya Levis – Congo
Salatiel – Cameroon
Matias Damasio- Angola
Anselmo Ralph – Angola
C4 Pedro – Angola

Best Female Central Africa –
Shan’L -Gabon
Neima – Mozambique
Blanche Bailly – Cameroon
Charlotte Dipanda- Cameroon
Daphne – Cameroon
Maria Andrade – Cape Verde
Eva RapDiva- Angola
Liloca- Mozambique
Soraia Ramos- Cape Verde
Yasmine- Guinea Bissau

Best Male Southern Africa –
Aka- South Africa
Roberto – Zambia
Cassper Nyovest- South Africa
Emtee- South Africa
EXQ – Zimbabwe
Nasty C – South Africa
Jah Prayzah – Zimbabwe
Shyn – Madagascar
Prince Kaybee – South Africa
Master KG – South Africa

Best Female Southern Africa –
Ammara Brown – Zimbabwe
Busiswa – South Africa
Sho Madjozi- South Africa
Mampi – Zambia
Shashl__ – Zimbabwe
Cleo Ice Queen- Zambia
Zonke- South Africa
Lady X- South Africa
Bucie – South Africa
Kelly Khumalo- South Africa

Best African Group –
sauti Sol – Kenya
Toofan – Togo
B26 – Angola
R2bee’s – Ghana
Navy Kenzo – Tanzania
Umu Obiligbo – Nigeria
Forca Suprema – Angola
Bracket- Nigeria
Black Motion- South Africa
4KEUS- Congo

Crossing Boundaries with Music Award –
Burna Boy–Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Stormzy – Ghana/UK
Wizkid – Nigeria
Davido–Nigeria
Afro B- Ivory coast
Tobe Nwigwe – Nigeria /USA
Stefflon Don – Jamaica/UK
Rotimi- Nigeria
French Montana- Morocco

Best Newcomer –
Rema – Nigeria
Kwesi Arthur – Ghana
Naiboi- Kenya
Zlatan – Nigeria
Ya Levis – Congo
Fireboy DML – Nigeria
Rui Orlando- Angola
Soraia Ramos – Cape Verde
Gaz Mawete- Congo
Sho Madjozi- South Africa

Artist of The Year –
Davido – (Nigeria)
Diamond Platnumz (Tanzania)
Fally Ipupa- Congo
Wizkid -(Nigeria)
Burna Boy – (Nigeria)
Black Coffee – South Africa
Sarkodie- Ghana
Yemi Alade- Nigeria
Busiswa- South Africa
Aya Nakamura -Mali/France

Best Gospel –
Frank Edwards – Nigeria
Gloria Muliro – Kenya
Bethel Revival Choir- Ghana
Papa Dennis – Kenya
Miguel Buila – Angola
Diana Hamilton – Ghana
Icha Kavons – Congo
Willy Paul – Kenya
Mercy Chinwo – Nigeria
Winnie Mashaba – South Africa

Best Live Act –
Flavour – Nigeria
Ali Kiba – Tanzania
Sauti Sol – Kenya
Stonebwoy – Ghana
Sidiki Diabate – Mali
Yemi Alade – Nigeria
Becca – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Diamond Platnumz- Tanzania
Fally Ipupa – Congo

Best Rap Act –
Phyno- Nigeria
Olamide – Nigeria
Falz – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Tha Dogg – Namibia
Cassper Nyovest – South Africa
Zlatan Ibile – Nigeria
Nasty C – South Africa
Khaligraph Jones – Kenya
Medikal – Ghana

Best Collaboration –
Burna Boy x Zlatan – Killing Dem
Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
Beyonce x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN–Brown Skin Girls
Ommy Dimpoz ft Alikiba – Rockstar
Anselmo Ralph ft C4 Pedro- Pra Cuiar Mais
Mayorkun ft Kizz Daniel- True
MHD ft Dadju- Bebe
Master KG ft Zanda- Skeleton move
Aya Nakamura ft Niska- Sucette
Flavour ft Umu Obiligbo- Awele

Song of The Year –
Burna Boy x Zlatan – Killing Dem
Rema – Dumebi
Master KG ft Zanda Zakuza – Skeleton Move
Ya Levis – Katchua
Wizkid- Fever
Diamond Platnumz ft Fally Ipupa- Inama
BM ft Awilo Longomba – Rosalina remix
Burna Boy- On the low
Aya Nakamura- Pookie
Shatta Wale – My Level

Best Video Director –
Justin Campos – South Africa
Dr Nkeng Stephens -Cameroon
Enos Olik – Kenya
Clarence Peters – Nigeria
David Duncan- Ghana
Sasha Vybz – Uganda
Director Kenny – Tanzania
Daps- Nigeria
Gyo Gyimah- Ghana
Patrick Ellis- Nigeria

Best Dj-
DJ Spinall – Nigeria
DJ Black Coffee – South Africa
Man Renas- Angola
DJ Jeff- Angol
DJ D-Ommy – Tanzania
DJ Slim- Ghana
DJ Neptune – Nigeria
DJ Ecool- Nigeria
DJ Tira – South Africa
DJ Euphonik- South Africa

Best African DJ USA –
DJ Tunez – Nigeria
DJ Fully Focus – Kenya
DJ Silent Killa – Caribbean
DJ Poizon Ivy – Kenya
DJ Mekzy–Nigeria
DJ Shinski – Kenya
DJ Rell- Sierra Leone
DJ Freshy K- Nigeria
DJ Nana B- Ghana
DJ Moh – Ivory Coast

AFRIMMA Video of The Year –
Rema -Dumebi
Zlatan x Burna Boy- Killin Dem
Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
Patoranking ft Davido- Confirm
Ommy Dimpoz- You are the best
Anselmo Ralph ft C4Pedro – Pra Cuiar Mais
Flavour ft Umu Obiligbo- Awele
Aya Nakamura- Pookie
Adekunle Gold- Kelegbe Megbe
Sho Madjozi – Idhom

Music Producer of The Year –
Masterkraft – Nigeria
Northboi Oracle- Nigeria
Kimamba – Tanzania
Kel P- Nigeria
Lizer Classic- Tanzania
Guilty Beatz- Ghana
Dj Maphoriza- South Africa
S2kizzy- Tanzania
Salatiel- Cameroun
Sidike Diabate- Mali

Best African Dancer –
Kaffy Dance Queen – Nigeria
The Grove – Angola
Sherri Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
Manuel Canza Laurenzo- Angola
Ghetto Triplet Kids (Uganda)
Izzy Odigie (Nigeria)
Bajuni – Tanzania
Rabbit Crew 255- Tanzania
The Team – Angola

Best Lusophone –
DJODJE – Cape Verde
Mr Bow – Mozambique
Matias Damasio – Angola
Nelson Freitas – Cape Verde
Anselmo Ralph – Angola
Maira Andrade – Cape Verde
Calema – Sao Tome
CEF- Angola
Puto PortuguΓͺs – Angola
Filho do Zua – Angola

Best Francophone –
Stanley Enow – Cameroon
Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
Toofan – Togo
Ariel Sheney- Ivory Coast
DJ Arafat – Ivory Coast
Daphne – Cameroon
Ya Levis- Cameroon
Aya Nakamura- Mali
Salatiel – Cameroon

Radio/TV Personality of The Year –
Willy Tuva – Kenya
Lil Ommy – Tanzania
Do2dtun- Nigeria
Yaw- Nigeria
Jamal Gaddafi- Kenya
Afonso Quintas – Angola
Sammy Forson- Ghana
James Onen- Uganda
DJ Fresh – South Africa
Konnie Toure- Ivory Coast

Leave a comment