Tooxclusive | Download Nigerian Songs & Videos

Burna Boy, Rema, Simi, DJ Cuppy Win Big At 2020 AFRIMMA Awards || See Full List

| - Leave A Comment

Nigeria’s finest acts, Burna Boy, Rema, Simi, and others have taken home awards at the just concluded 7th edition of the African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA).

AFRIMMA is the biggest African music award ceremony in Diaspora that creates a platform to promote the diversity of African music. Every year, top African talents across the world come on the same stage to celebrate African culture and music. However, this year due to the impact of the pandemic the award had to go virtual and it was an outstanding success. Check out the full winner’s list below.

Best Male West Africa

Adekunle Gold – Nigeria
Sidiki Diabate – Mali
Davido– Nigeria
Kidi – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Kuami Eugene – Ghana
Rema – Nigeria (Winner)
Ariel Sheney – Ivory Coast
Wally Seck– Senegal
Fireboy- Nigeria

Best Female West Africa

Josey – Ivory Coast
Tiwa Savage – Nigeria
Zeynab – Benin
Yemi Alade – Nigeria
Yasmine- Guinea Bissau
Dior Mbaye – Senegal
Adina – Ghana
Teni – Nigeria
Aya Nakamura – Mali
Simi – Nigeria (Winner)

Best Male East Africa

Eddy Kenzo – Uganda
Diamond Platnumz – Tanzania (Winner)
Harmonize – Tanzania
The Ben – Rwanda
Khaligraph Jones – Kenya
Gildo Kassa – Ethiopia
Mbosso – Tanzania
Rayvanny- Tanzania
Ali Kiba- Tanzania
Otile Brown – Kenya

Best Female East Africa

Nadia Mukami – Kenya
Vimka – Uganda
Zuchu – Tanzania
Maua Sama – Tanzania
Rosa Ree- Tanzania
Akothee- Kenya
Nandy – Tanzania (Winner)
Sheebah Karungi – Uganda
Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya
Tanasha Donna – Kenya

Best Male Central Africa

Gaz Mawete – Congo
Matias Damiaso – Angola
Ninho – Congo
Anselmo Ralph – Angola
Innos’ B – Congo
TayC – Cameroon
Fally Ipupa – Congo (Winner)
Dadju – Congo
C4 Pedro – Angola
BM – Congo

Best Female Central Africa

Reniss – Cameroon
Shan’L -Gabon
Daphne – Cameroon
Mayra Andrade – Cape Verde
Eva RapDiva – Angola
Liloca- Mozambique
Soraia Ramos – Cape Verde (Winner)
Charlotte Dipanda – Cameroun
Edmazia – Angola
Blanche Bailly – Cameroun

Best Male Southern Africa

Black Coffee- South Africa
Slap Dee – Zambia
Cassper Nyovest- South Africa
Master KG – South Africa (Winner)
Jah Prayzah – Zimbabwe
Vee Mampeezy – Botswana
Shyn – Madagascar
Tshego- South Africa
Tha Dogg – Namibia
Yanga Chief – South Africa

Best Female Southern Africa

Shasha – Zimbabwe
Sho Madjozi – South Africa (Winner)
Ammara Brown – Zimbabwe
Busiswa – South Africa
Shashl – Zimbabwe
Ami Faku – South Africa
Sally BossMadam – Namibia
Azana – South Africa
Gemma Griffiths – Zimbabwe
Elaine – South Africa

Best African Group

Sauti Sol – Kenya
Toofan – Togo
Navy Kenzo – Tanzania
Forca Suprema – Angola
Mi Casa- South Africa
4KEUS- Congo
Kiff No Beats – Ivory Coast
Moobers – Angola
Magic System- Cote d’ivoire
Umu Obiligbo- Nigeria (Winner)

Crossing Boundaries with Music Award

Burna Boy–Nigeria (Winner)
Aya Nakamura -Mali/France
Dave- Nigeria/UK
J Hus – Gambia
Davido–Nigeria
Mr Eazi – Nigeria
French Montana- Morocco
Headie One – Ghana/UK
S. Pri Noir – Guinea Bissau/France
NSG – Nigeria/Ghana/UK

Best Newcomer

Kofi Mole- Ghana
Fanicko- Benin
Omah Lay – Nigeria
Shasha–Zimbabwe
Mc One – Cote d’ivoire
Edgar Domingos – Angola
J Derobie – Ghana
Ami Faku – South Africa
Zuchu – Tanzania (Winner)
Oxlade – Nigeria

Artist of The Year

Burna Boy – Nigeria
Fally Ipupa – Congo
Davido – Nigeria
Diamond Platnumz – Tanzania
Sho Madjozi – South Africa
Wizkid – Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Tiwa Savage – Nigeria
Toofan – Togo
Master KG– South Africa (Winner)

Best Gospel

Mercy Chinwo – Nigeria (Winner)
Joe Mettle – Ghana
Miguel Buila – Angola
Sinach – Nigeria
Icha Kavons – Congo
Winnie Mashaba – South Africa
Diana Hamilton – Ghana
DJ Kerozen – Ivory Coast
Benjamin Dube – South Africa
Tim Godfrey – Nigeria

Best Live Act

Flavour – Nigeria (Winner)
Sauti Sol – Kenya
Stonebwoy – Ghana
Sidiki Diabate – Mali
Yemi Alade – Nigeria
Burna Boy – Nigeria
Diamond Platnumz- Tanzania
Fally Ipupa– Congo
C4 Pedro – Angola
Efya – Ghana

Best Female Rap Act

Eno Barony – Ghana (Winner)
Nadia Nakai – South Africa
Moonaya – Senegal
Rosa Ree – Tanzania
Bombshell Grenade – Zambia
Muthoni Drummer Queen – Kenya
Askia – Cameroon
Candy Bleakz – Nigeria
Keko – Uganda
Rouge – South Africa

Best Male Rap Act

Falz – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Moobers – Angola
Nasty C – South Africa (Winner)
Tenor – Cameroon
Khaligraph Jones – Kenya
Manifest – Ghana
Medikal – Ghana
Yanga Chief – South Africa
Kiff No Beat- Cote divoire

Best Collaboration

Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix (Winner)
Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono
Ladipoe ft Simi – Know You
Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana
Beyonce ft Shatta Wale – King Already
Dj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – Nobody
Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie
Mz Vee ft Yemi Alade
Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days
Innos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix

Song of The Year

Sauti Sol – Suzanna
Rema – Woman
Master KG – Jerusalema (Winner)
Ali Kiba – Dodo
Burnaboy – Anybody
Young John ft Naira Marley – Mafo
Medikal – Omo Ada
Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko
Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu
Diamond Platnumz – Jeje

Best Video Director

Justin Campos – South Africa
Dr Nkeng Stephens -Cameroon
Enos Olik – Kenya
TG Omori – Nigeria (Winner)
David Duncan- Ghana
Sasha Vybz – Uganda
Director Kenny – Tanzania
Clarence Peters – Nigeria
Gyo Gyimah- Ghana
Patrick Elis – Nigeria

Best DJ Africa

DJ Spinall – Nigeria
DJ Black Coffee – South Africa
DJ Dollar – Senegal
DJ Lutonda – Angola
DJ Andy Josty – Ghana
DJ Neptune – Nigeria
DJ Cuppy– Nigeria (Winner)
DJ ECool – Nigeria
DJ Malvado – Angola
DJ Moh Spice – Kenya

Best African DJ USA

DJ DeeMoney – Nigeria
DJ Fully Focus – Kenya (Winner)
DJ Poison Ivy – Kenya
DJ Shinski – Kenya
DJ Moh – Ivory Coast
DJ Tunez – Nigeria
DJ Akua – Ghana
DJ K Meta – Ethiopia
DJ Mekzy – Nigeria
DJ Buka – Nigeria

AFRIMMA Video of The Year

Simi – Duduke
Sauti Sol – Suzanna
Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA
Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate (Winner)
Master KG – Jerusalema
Burnaboy – Wonderful
Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother
Vivian Chidid – Do Dara
Diamond Platnumz – Jeje
Timaya – Born to win

Music Producer of The Year

Kabza De Small – South Africa (Winner)
Kimamba – Tanzania
Ozedikus– Nigeria
S2kizzy- Tanzania
Salatiel- Cameroun
Leriq – Nigeria
Sidike Diabate- Mali
Bebi Philip – Ivory Coast
Kuame Eugene – Ghana
DjMaphoriza – South Africa

Best African Dancer

Poco Lee – Nigeria (Winner)
Sherrie Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
PapiOjo – Nigeria
Masaka Kids Africana
Sayrah Chips (Nigeria)
Bajuni – Tanzania
Rabbit Crew 255- Tanzania
Neru Americano &Scro Que cuia – Angola
Kora Obidi – Nigeria

Best Lusophone

Matias Damasio – Angola
Nelson Freitas – Cape Verde
Anselmo Ralph – Angola
Mayra Andrade – Cape Verde
Calema – Sao Tome (Winner)
C4Pedro – Angola
Prodigio – Angola
Mark Exodus –Mozambique
Paulo Flores – Angola
Soraia Ramos – Cape Verde

Best Francophone

Fally Ipupa – Congo (Winner)
Dadju – Congo
Toofan – Togo
Josey – Ivory Coast
Wally B. Seck- Senegal
Afro B – Ivory Coast
Innos B – Congo
Aya Nakamura- Mali
Tenor – Cameroon
Gaz Mawete – RDC

Radio/TV Personnel Of The Year

Ebuka – Nigeria
Yaw – Nigeria
Jamal Gaddafi – Kenya
Jessica Opare Saforo – Ghana
Konnie Toure – Ivory Coast
Afonso Quintas – Angola
Willy Tuva – Kenya
James Onen – Uganda (Winner)
DJ Fresh – South Africa
Do2dtun – Nigeria


AUTHOR

Olaosebikan Olabimpe is a News Writer and Content Creator at Tooxclusive. Her idea of a great day is to be indoors snuggled up with a book and good music. She is also a passionate lover of rap.
Website

Submit your comment

Please enter your name

Please enter your message

1 pingback on this post

tooXclusive © 2020 All Rights Reserved